johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

The molecule that is the energy coin of a cell is:
Smoking cigarettes is an injurious habit. Which statement provides persuasive evidence to support this sentence? Despite the several health risks of smoking, ci
Which best expresses the main theme of “Ellis Island”?
which statement is true? when designing an ad logo, it is important to keep it simple and clear in design. when designing an ad logo, it is important to keep al
In this excerpt from Lincoln's First Inaugural Address, he argues that the divided Northerners and Southerners must stay united: We are not enemies, but frie
is 5/16 a rational number
what is the written explanation of the supreme court's decision called? a. jargon b. majority opinion c. diction d. court order
which of the following sentences has a negative connotation? a. she was petite, and her hair was a rich brown. b. she was trim and had dark hair. c. she was sle
which of the following statements or expressions is most nearly associated with kepler's third law of planetary motion? a. p2 = a3 b. planetary orbits revolve a
Match the government term in column 1 to the definition in column 2. A Representative democracy 1 Sovereignty is exercised by an assembly of all of the citizens