first8443 first8443
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 1 pencil for $0.50. How much would a dozen cost you

Respuesta :

alimashhour4
alimashhour4 alimashhour4
  • 02-04-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

1 pencil is 50 cents. 12 pencils cost $6

Answer Link

Otras preguntas

A sighting from sea level to the top of a lighthouse was 60°. The lighthouse is known to rise 180 feet above sea level. What is the distance (to the nearest foo
does gas have as definite or indefinite volume
In scienceclass the teacher measured 800 milligramns of an chemical.How manyn grams is it.
Maria exercises for 2 1/7 hours every Saturday. She runs for 1/3 of the time that she exercises. How much time does she spend running every Saturday?
how many minutes is it before 12 noon if 20 minutes ago it was three times as many minutes after 9 am
Hinge Joints-These jointscan only move in one direction, like a door hinge. One bone works against another. Movement is back and forth on one plane.Examples:___
If a+b=6 and a-b = 4, what is the value of 2a + 3b?
Which text exemplifies the anti-Victorianism prevalent in the early twentieth century? a) Eminent Victorians b) Jungle Books c) Philistine Victorians d) The
a gasoline pump delivers 4 2/5 gallons of gas per minute. how many minutes will it take to fill a gas tank that holds 16 1/2 gallons?
What happens at a conservative plate boundary? Someone please help me in this because I have test today. Aswell please don't copy it from the internet.