michellechestinemc
michellechestinemc michellechestinemc
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Nevaeh mowed 2 lawns in 4 hours. What was her rate of mowing in lawns per hour?

Respuesta :

107052
107052 107052
  • 03-04-2020

Answer:

1/2 a lawn per hour

Step-by-step explanation:

2÷4= 0.5

Answer Link
joshftw415
joshftw415 joshftw415
  • 03-04-2020

Answer: 1 Lawn per 2 hours

Step-by-step explanation: 4/2=2 and then you have to do 2/2=1, so there you go, Answer is 1 lawn per 2 hours

Answer Link

Otras preguntas

Tessa surveyed the students at her school to find out if they like music and/or dance. The table below shows the results of the survey: Like Music Do Not Like M
A 12 pack of soda is roughly $3.75. What is the cost per can of soda?
If your town wanted to build a new water treatment plant, which type of government would be in charge of the project?
Classifying animals as endangered or threatened: select one:
Points Possible: 1, Points Correct: 0 ∠A and ∠B are supplementary. If m∠A = 83° , what is the measure of ∠B?
15 points!!! GEOMETRY help please!! Questions attached!
Select all that apply. Blacks were encouraged to immigrate to what five areas? Canada Haiti Great Britain Southern States Mexico South America Australia Western
Cancelling a dance class after several students hurt themselves is an example of which risk management strategy?
Which two gases are most abundantly emitted in volcanic outgassing? a. nitrogen and oxygen b. hydrogen and helium c. carbon dioxide and methane d. water vapor a
Please help me! Show work. Thank you so much.