highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

what is the least common multiple of 42 and 21
How do I do pre-Algebra???
I need help 1-3 please help I’ll give brainliest
In an AABA form , the B section would most likely be heard how many times?
I am thinking of a five-digit number where the fifth digit is one-half the fourth digit and one-fourth the third digit. the third digit is one-half the first di
Please tell me the outlier of each set of numbers (3 sets only)!
Jeff puts on a leather jacket over his sweater. The sweater becomes negatively charged. Which statements about Jeff’s situation are true? a. The sweater has a
Which government agency deals with counterfeit money?
x= A) 80 B) 90 C) 100
I need help please fast!!