tamaralorraine7 tamaralorraine7
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 04-04-2020

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Step-by-step explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIEST! HURRY! Explain how Zoroastrianism made positive changes to the life of the people of Persia. (You need to explain, there are no questions. Please ri
which measure can make a triangle? A. 19 cm 14 cm 7 cm B. 12 cm 7 cm 5 cm C. 11 cm 13 cm 3 cm D. 2 cm 3 cm 4 cm
can someone pls help me worth 30 pionts
What is meant by purchasing power of customers?​
PLS HELP ITS TIMED One of the key elements of Henry Clay's American System was: A. greatly increasing taxes on wealthy corporations. 4 B. abolishing the nati
Rewrite the following sentences in passive voice 1: I'm buying lottery tickets at the shopkeeper
This waste is _________ and must be removed
An airplane flies 6.0 km [N] and then 11 km [W]. To return to its starting point, what displacement is needed?
Explain Human Excretory System.​
If a balloon is heated, what happens to the pressure of the air inside the balloon if the volume remains constant?.