Anthony2993
Anthony2993 Anthony2993
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

If you paid $6.99 for a 12 pack of Mountain Dew (yummy!) how much does it cost you for each can? Round to the nearest cent.

1 can of Mountain Dew costs $

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2020

Answer:

it costs you 58 cents each.

Step-by-step explanation:

Answer Link
heyhey75 heyhey75
  • 01-05-2020

Answer:

each can costs 58 cents

Step-by-step explanation:

6.99 / 12 = 0.58

Answer Link

Otras preguntas

A world-class cyclist training for the Tour de France increases his respiration rate while a pedaling up hills. What characteristics of life does this represent
One third of the opposite of a number is less than 12
Plz help with these questions!!
Acceleration can bea change in speed and.........?
blank text has a darker apperance than normal texts
You are an archaeologist digging for artifacts to learn more about early agrarian societies. You uncover various art and pottery. What might these artifacts te
some people who didnt agree with the puritans were?
An elected leader in a parliamentary democracy is called a prime minister. a. True b. False
The rhythmic patterns of Indian music are called A. pungis. B. talas. C. veenas. D. tablas.
Plz help with these questions!!