amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help, 40 points.
how do you solving the solution of each system using elimination?
What’s does 2+2 evaluation to
The volume of a cube-shaped shipping container is 13,824 cubic inches. Find the edge length of the shipping container.
What is the volume of a cone with a height of 6 cm in the radius of 2 cm
The body is protected against harmful flu viruses by
I need help with this problem!! Problem 21 show steps please
I am so confused can someone help !
Kyle wants to access his school’s home page. How can he do this?
What was the primary purpose of the Sibley Commission in Georgia? Question 5 options: To help schools across Georgia integrate peacefully To discover how Georgi