Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

Which of the details below best conveys the theme of the text, "Mrs. Weigand, Soccer Fan?" А She pulled an ice-cold water bottle out of a little purse-size cool
Archeologists use carbon-14 which has a half-life of 5730 years to determine the age of the artifact in carbon dating. How much carbon-14 remains after 40 mille
There are 4 main functions of the integumentary system. Please list them.
What is the effect on the graph of the function f(x) = 6x3 when f(x) is changed to 1 8 f(x)?
what would go on the x axis and what would go on the y axis, I can do the graphing.​
how many sodium atoms does 2NaOH have?
whats an atomic nucleus for middle school here are the choses A:the outer part of an atom in which electrons move B:the outer part of an atom in which neutrons
How many people are in a Sexteto? A. 2 B. 3 C. 8 D. 10 E. 6
which example involves a cell membrane receiving and sending messages? A. the cell membrane prevents glucose from entering a cell B. a transport protein allows
1. Experiments are designed so that the control group differs from the experimental group by one key variable A. trueB. false​