boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

Prophetic writing is only found in books of the Bible known as The Prophets or prophetic writing. True False
Solve by your method of choice.
At a certain time in the afternoon a light pole casts a shadow that us 11 ft 9 in long. At the same time, a woman of height 4 ft 6 in casts a shadow that is 18
Some students are instructed to put a celery stalk in a red dye solution for a lab activity. First the students carefully cut the bottom of the stalk with a sca
What is the coefficient in the expression 5+ 9y
Ethology is the study of
i Need Help please!!!!
please figure this out lol ​
Read the dialogue from Act I, scene v of Romeo and Juliet. Capulet: Why, how now, kinsman! wherefore storm you so? Tybalt: Uncle, this is a Montague, our foe; A
I’m desperate please someone