ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

A highschool had 740 students at the start of the year but then some students left the school after that the school had 726 students what's the mathematical sen
which ruler greatly expanded the size and strength of the mughal empire?
1. The following formula relates the quantities temperature in Celsius (C) and temperature in kelvins (K). C = K − 273.15 (a) Write two other related equations.
I need the answer to the problem
Which excerpts are examples of persuasive or argumentative text?excerpt 1Early that morning, a young, blue-eyed detective in a beige coat stood in the open door
what's Conson includes the coordinates of 90 S. latitude and 30 E. long it dude
what is the distributive property for 39×5
extensive literature searches to supply the management with updated data is a career field called a) information chemist b)administration c) research and develo
What is a mastaba? stepped pyramid simple tomb valley temple
Which of the following best describes what causes water molecules to exhibit properties such as cohesive and adhesive behavior? Water molecules are polar, havi