1217ainaraasanchezbt 1217ainaraasanchezbt
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 waters costs $5.10. How much does 1 water cost?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-06-2020

Answer:

The cost of 1 water is $0.85.

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 water costs $5.10 so in order to find the cost of 1 water, you have to divide it by 6 :

[tex]6water = 5.10[/tex]

[tex]1water = 5.10 \div 6[/tex]

[tex]1water = 0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Effective communication consists of __________.
En febrero, ¿qué tiempo hace en chile?
Write a real-world situation that could be modeled by the equation 500+250x=300x
Which tiny, round “factory” puts together protein and is often found in the endoplasmic reticulum? A. chromosome B. chloroplast C. Golgi body D. ribosome
Cash crops from the American South included
What is the most accurate representation of the area of a plot measuring 11.7 cm by 15.4 cm?
Select the word that would best complete this sentence: It seems like all of Earth's unique qualities and dynamic processes are _____. unusual interconnected ex
Overall brain slowdown is evident in which of the following ways? A) faster reaction time B) slower reaction time C) faster thinking D) faster talking
Susan earned $8.25 per hour babysitting last summer. She worked 15 hours a week. How much did she earn in 6 weeks?
Exocrine glands ________. A. Do not have ducts to carry their product to a surface B. Do not have ducts to retain their product below surface C. Have ducts th