JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

When can it be determined that the mean is less than the median? A. When the histogram is symmetric B. When the histogram can be closely ap. Foximated by a norm
David and Dora are close friends studying in the same school. David's home is 6.87 miles away from school. Dora's home is 7 times as far as David's home from sc
8=14n will give Brainly
Can y’all tell me the answer of these 4 questions
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
The range of a set of data scores is determined by subtracting the lowest score from the highest. Please select the best answer from the choices provided True o
Write “the sum of 9 and 8” in a phase
How is universe and galaxy alike
The scale of a map is 1:10,000,000. What is the real distance between two cities if the distance between them on map is 1.7 dm.
The function C(x) = 12x + 600 represents the cost to produce x number of items. How many items should be produced so that the average cost is less than $36?