samayaaaa samayaaaa
  • 02-07-2020
  • Mathematics
contestada

cereal is on sale for $3.60 for a 9-ounce box. what is the price per ounce?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 02-07-2020

Answer:

$0.40 per oz

Step-by-step explanation:

given that the cereal is $3.60 for a 9 oz box

i.e

9 oz ----> costs $3.60

1 oz ----> costs $3.60 ÷ 9 = $0.40

hence the unit rate is $0.40 per oz

Answer Link
Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 02-07-2020

Answer:

0.40 per ounce

Step-by-step explanation:

The question asks is to find the unit rate, or price per ounce.

To find this, we need to divide the price by the number of ounces.

price/ ounces

It costs $3.60 for 9 ounces of cereal.

$3.60/9 ounces

Divide $3.60 by 9 (3.60/9=0.4)

$0.4/ounce

It costs $0.40 per ounce of cereal.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is supported by the fossil record? A.Chimpanzees are ancestors of modern humans. B.Neanderthals are the most recent ancestor of modern humans. C
plz tell me the answer here is the picture of the question also tell me how you did it THX
Need help with the following question number three is cut off you don’t have to help me with that question the first person who correctly answered the 4 questio
Place commas where they are needed.
What was the largest urban center of Mesoamerica before the Aztecs?
what happens to a graph if the slope changes from2 to -2
HELP! It’s an easy question, I’m just burned out. THANK YOU SO MUCH!
What is measure angle H
What is true of the total mass of reactants compared to the total mass of products
Which of the following equations is balanced?