meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Which factor is a major contributor to outdoor air pollution? radon fossil fuels ultrafine particles carbon monoxide
the graph shows the value of a certain model of car compared with it's age. which statement is true? A. The data show a negative linear relationship. B. The cor
True or False: Preserving rainforest decrease the global effects of climate change Group of answer choices True False
Ratio 6 to 5 of 20000
2. What procedure did you use to complete the lab? Outline the steps of the procedure in full sentences. Virtual Lab: Water Erosion
Example 1.29 Initially, a box contains three white and five red balls. Balls are drawn at random from the box. Whenever a red ball is drawn, it is placed back i
What role does calcium play in this regulation, and where is it stored in a muscle fiber?
If a $10,000 investment earns interest of $600 in 1 year, what is its rate of return?
jackie rodriguez won the lottery jackie rodriguez bought her mother a house use a subordianting conjunction to create an adverbical clause. punctuate carefully.
By the middle of the 1800s the north enjoyed which eco-nomic advantage over the south ?