anetmendoza anetmendoza
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

Six grape fruit cost $5.34. How much does one grape fruit cost????

Respuesta :

alexsandrabro alexsandrabro
  • 03-11-2014
You divide 5.53 by 6
And you'll get
.89cents
Answer Link
iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 03-11-2014
In order to figure this out, we can set up a proportion and simplify using cross multiplication.

[tex] \frac{units_1}{cost _{1} } =\frac{units_2}{cost _{2} } \\ \\ \frac{6}{5.34} = \frac{1}{x} \\ \\ 6*x=5.34*1 \\ \\ 6x=5.34 \\ \\ x=0.89[/tex]

One grapefruit costs 89 cents.
Answer Link

Otras preguntas

f(x)=4²+1 and g(x)=x²-5 find (f-g)(x)
mmmmm can someone help
the diameter D of a sphere is 13m calculate the sphere volume V use the value 3.14 round your answer to the nearest tenth
How can DNA become damaged? Explain your answer
In how many different ways can a person select one book from 3 novels, one book from 5 biographies and one book from 7 self-help books? a). 15 b). 105 c). 3 d)
solve the equation 12x-14=4x+10​
Write a short dialogue? (Suppose a foreigner is talking to you for the first time)​
A six-sided number cube is labeled with the numbers 1-6, one number on each face. Each number is used exactly once. How many possible outcomes exist when the cu
C = {x:x < 15, x E prime numbers }​
What type of idea is being "sold" when an advertisement includes a Latina woman wearing a short dress and bright red lipstick who winks as she speaks?