ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of money paid in exchange for insurance coverage
Assume f(x)=-2x+18 and g(x)=3x. What is the value of (f+g)(-1)?
The diagram reveals that lipids and proteins are both parts of cell membranes.They have different functions because lipids work to
what is the benchmark number when showing a way to count from 170-410 using tens and hundreds?
choose the correct form of the verb estar that would be used in this sentence they are in a car esta estas estan estais
Underline the proper noun le in each sentence below. The official address of the president of the United States is 1600 Pennsylvania Ave. The house at 1600 Pen
What are the x- and y-intercepts of the graph of y = x2 + 3x − 10? x-intercepts: (−2, 0) and (5, 0) y-intercept: (0, 10) x-intercepts: (−2, 0) and (−5, 0)
2 3/5 ×5/6 = what does it equel
Write and equation to represent the statement 4 less than the product of 3 and x is 23??
Least to greatest ordering integers