Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

In his “We Choose to Go to the Moon” speech, when John. F. Kennedy states that, “the vast stretches of the unknown and the unanswered and the unfinished still f
If you take in fewer calories than you need, you have a _______ energy balance.
popcorn kernels are sold in one-pound bags.If four ounces of kernels make two quarts if popped popcorn,how many bags of kernels will i need to make ten gallons
A student is trying to solve the system of two equations given below: Equation P: y + z = 6 Equation Q: 8y + 7z = 1 Which of the following is a possible step us
Which relation is a function? A.x −2 0 0 2 4 y 4 3 4 4 6 B.x 3 5 7 10 14 y 9 6 9 2 3 C.x −3 2 2 4 6 y 2 1 8 5 3 D.x −6 −1 1 1 6 y 0 6 2 −3 4
For which object is the force of gravity greatest: Earth, Moon, or Sun? Why?
HELP ASAP For the reaction A(g) → 2B(g), Keq = 4.5 × 105. Which statement is true for the system at equilibrium? a) [A] >> [B] b)Changing the temperat
Can someone help me with this? I'm not really sure what to say
What is the solution of the system? Use a graph. y = –3x + 2 y = –3x + 4 A. (0, 4) B. (0, 2) C. infinitely many solutions D. no solutions
Give an example of a data set that would be best represented in a line graph