chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Is 9 feet greater less than or equal to 4 yards
Which island nation is the largest in area,is it located in the bahamas the greater antilles or lesser antilles
Experimental Probability I can not figure out the answer to this question! it is supposed to be about Experimental Probability, but i don't understand it! pleas
AP US History question: Discuss the impact of territorial expansion on national unity between 1800 and 1850.
Which word is the most appropriate replacement for the word flabbergasted in this sentence? Charlene looked on, flabbergasted, as the stranger threw himself on
What is the difference between true ribs, false ribs, and floating ribs
If a mitochondrion has a length of 5 µm and a student’s drawing of the mitochondrion is 10 mm, what is the magnification of the drawing? A. ×0.0005 B. ×0.5 C. ×
how might the learning effect influence wage trends?
How are evaporation and transpiration similar? a They are both processes in which water is changed into water vapor. b Both processes occur immediately before p
What is the difference between true ribs, false ribs, and floating ribs