moss768 moss768
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kerri went to the store and bought a magazine for $4 and 8 candy bars. Kerri spent a total of $16. Write
an equation to model this situation and find the cost of each candy bar.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

__ + 4 = 16

so 16-4

= 12/8 so it makes 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

Hello how do you solve for x a= x-b/y
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
The widths of two similar rectangles are 16 cm and 14 cm. What is the ratio of their perimeters? Of their areas? a. 8:7 and 64:49 b. 9:8 and 64:49 c. 8 and 81-
what's the square root of 135
Help me please. What Is Stonehenge?
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
90 < x < 180 is my range and my answer is 0.6 for it to be correct is it positive or negative?
What Should I Know About Nigeria?
What are the essential 4 parts for a civilization to develop? Explain how rivers were the source of civilization?
A soccer team played 160 games and won 65 percent of them. How many games did it win ?