diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

PRS is similar to RQS. If the ratio of the perimeter of RQS to the perimeter of PRS is 3:2, and PR is 4 less than QR, find PR A.4 B.8 C.12 D.16
"What is the ratio of the area of TRIANGLE ABC to the area of sector BDCA (the sector spanned by arc BDC)? "
A line that passes through point (3,7) and has a slope of 3/4. The equation of the line is ? If point a(x,5) lies on the line , the value of x is ?
the English philosopher John Locke wrote that
An engineer wants to determine an efficient method for condensing large amounts of steam into liquid water. Which constant should she use?
"1. Write a ratio in the simplified form of the vertical length to the horizontal length for the red triangle? (image below) a. 2:3 b. 3:2 c. 1:1 d. none of
The process of generating an electric current by moving an electrical conductor relative to a magnetic field is called
"Which of the following shows an unsaturated fatty acid? Please refer to the attachment for the choices.
Rank these graphs on the basis of the angular acceleration of the object. Rank positive angular accelerations as larger than negative angular accelerations. P
what are the costs and consequences of providing and to whom