llover1223
llover1223 llover1223
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

aubrey buys 12 bottles of orange juice at the corner store for a total cost of $3.36. If each bottle costs the same amount, how much is each bottle of juice

Respuesta :

alexisbalderas10 alexisbalderas10
  • 01-10-2020

Answer: A bottle of juice cost $0.28

Step-by-step explanation:

12x = $3.36

Divide 12 on both sides

x = $0.28

Answer Link
tiffanyortega21 tiffanyortega21
  • 01-10-2020
A bottle of juice would be $0.28
Answer Link

Otras preguntas

wich one of these numbers is an rational but not an integer -9 , 0-4.3, 3
What type of stretch is best included as part of a warm-up? Static Dynamic Isostatic Ballistic
What does backward in sentiment mean
Compare and contrast atom and compound
which of the following is not a metric base unit? meter mile liter gram
Points that lie on the same line are
make a chart for the function and graph it y=2x+1 domain 0 1 2 3
How can you tell whether a scatter plot is negative, positive, or approximately zero
The florida everglades welcomes about 2x10 *by the third power* visitors per day. Based on this, about how many visitors come to the everglades per week
Which level of government maintains public utilities, and licenses and oversees businesses?