machin24
machin24 machin24
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 5 notebooks for $4.00. How much is it to buy 12 notebooks?

Respuesta :

dsdrajlin
dsdrajlin dsdrajlin
  • 09-10-2020

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

Step 1: Given data

5 notebooks are worth $4.00.

Step 2: Establish the appropriate ratio

The ratio of notebooks (n) to dollars (d) is 5:4.00.

Step 3: Use the establish ratio to calculate the price of 12 notebooks

12 n × ($4.00/5 n) = $9.60

12 notebooks are worth $9.60.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is correctly punctuated? A. "Do you have the time?," she asked. B. "Do you have the time?" she asked. C. "Do you have the time" she asked? D. "Do
blake is cutting a piece of rope into fourths. if each piece is 16 in ches long, what is the length of the entire rope?
After the period of weakness following Pax Romana, who made significant reforms-such as increasing the Roman army-to strengthen Rome again? A. Marcus Aureliu
20 over 6 equals what over 3
Kennedy's cautious but firm treatment of the Cuban missile crisis resulted in the disassembling of Russian missiles. a. True b. False
blake is cutting a piece of rope into fourths. if each piece is 16 in ches long, what is the length of the entire rope?
What are some intersting facts about cytoplasm
Solve the following equation: 6y – 20 = 2y – 4. a. y = 2 b. y = 4 c. y = 3 d. y = 16 User: 12. Solve this inequality: j/4 – 8 –12 c. j
Is the comma used correctly in this sentence Gorillas travel in packs, walk on all fours, and, sometimes stand upright.
In creating a professional action plan it's important to