mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Marcus completed five fewer passes this season than Sean. If Marcus completed 122 passes, how many did Sean complete?
Someone please help will mark as brainliest please answer all of the questions
Help me boys and girls
wich statment identifies yhe central idea of the text​
Find the diagonal of the box using the Pythagorean Theorem.
For) Fun You and your family are planning a European trip. You want to drive from Oslo, Norway (A-5) to Naples, Italy (C-5). You do not want to ride on any ferr
Using the model what is the mass of the aluminum atom
GEOMETRY Please find the X! ​plspls​
Messenger RNA (mRNA) travels from the nucleus of a eukaryotic cell to the ribosome. At the ribosome, the amino acids are lined up in order as the tRNA molecules
7.) Caleb ran 240 yards. Which answer choices are equivalent to the distance he ran? A. 20 inches B. 2,880 inches C. 8,640 inches D 80 feet E 720 feet