weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Explain how you would use a number line to find 6+(-8)
How does the saguaro cactus take advantage of rare, brief rainfall?
help me the area of a rectangular roof of a doghouse is 756 square inches. the length of the roof is 108 inches. how many inches wide is the roof? show the math
simplify expression.-3(k-4)-4(2k-8)
Explain why a mixed number is not in the set of intergers or whole numbers
Why did female factory workers like Charlotte Woodward support the women’s rights movement?
What is the coefficient of x in the expression x-2? Explain your reasoning.
For this assessment, you will be taking Newton’s laws and describing how they are illustrated in a specific event. You only need to choose one of the options pr
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
Factor the expression -10x^2-41x-21