Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

List at least 4 conserved processes, molecules, or cell components that support the concept of a universal common ancestor.
When a sentence has more than one subject, they're called? Complex subjects Multiple subjects Simple subjects Compound subjects
which statement about the mean absolute deviation (MAD) of a data set is not true
The ages of all the patients in the isolation ward of the hospital are 38, 26, 13, 41 and 22. What is the population variance?
Solve for x 4x-16 2x+16
Determine whether each of the following sequences are arithmetic, geometric or neither. If arithmetic, state the common difference. If geometric, state the comm
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
what is 108 x 0.37 in money
Which of the following is a good thesis statement? A. It might be a good idea to do something related to the interest rates. B. In this paper, I will discuss th
write the expression for when you translate the graph of y=|x+7| on unit to the left