adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Nelson Mfg. owns a manufacturing facility that is currently sitting idle. The facility is located on a piece of land that originally cost $159,000. The facility
A cone with radius 5 and height 12 has its radius doubled. How many times greater is the volume of the larger cone than the smaller​ cone? Use a pencil and pape
A factory ship the 100 boxes with 15 skateboards in each box and 10 boxes with 15 helmets in each box
Please answer this question as a fraction, will mark you the brainliest if ur right!
How are computers being used to help decipher the Indus Script?
Reread lines 3–9. What pattern of organization does the author use to explain what happens when ""your body veers toward trouble""?
Geese Company utilizes the dollar-value LIFO retail inventory method. Its cost-to-retail percentage is 60% based on beginning inventory and 64% based on current
help please Can you review?​
The main obstacle to love in "A Lady's Tale" is
Mahayana Buddhism____. A. is the principal form of Buddhism in China B. includes Zen and Tibetan Buddhism C. All of the above