alexiasofiabts
alexiasofiabts alexiasofiabts
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you class=

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 01-11-2020

Answer:

Jed's Market

Step-by-step explanation:

Find out the cost of one candy bar for each store:

Smith's:

  1. 9.00 ÷ 3 = $3.00

Green's:

  1. 10.00 ÷ 4 = $2.50

Jed's:

  1. 12.00 ÷ 5 = $2.40

Wan's:

  1. It already tells you the price for each: $2.75

Finding the best deal:

  1. Look at all our costs per 1 candy bar. Which one has the smallest price?
  2. Because $2.40 is the smallest price, Jed's Market has the best buy.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the “terrible past” that the author refers to in the above passage?
492+817=492,817 is it correct
What did Brittany do to Egypt during ww1
Please answer? I give brainliest
The weights of 1500 bodybuilders are normally distributed with a mean of 190.6 pounds and a standard deviation of 5.8 pounds. A. About how many bodybuilders ar
find the equation of the line passing through the points (1,5) and (3,9)​
suppose the population of a certain city has been doubling every 30 years and the population was 48,000 in 1900. what will the population be in 2020?
What is the name of this molecule? H O A. Propene • B. Butene C. Butane D. Propane
The weights of four kittens in pounds are shown in the image. Which list shows these weights in order from least to greatest?
A trolley charges $2.00 for every mile traveled. How much would it cost to travel 5 miles? 8 miles? 20 miles?