aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

A 16.0 kg canoe moving to the left at 10 m/s makes a head-on collision with a 19.0 kg raft moving to the right at 7.0 m/s. After the collision, the canoe moves
Find the missing side and angle measures in triangle ABC. Round your answers to the neFind the missing side and angle measures in triangle ABC. Round your answe
Solve each equation. |x+5|=-3
Five times a number decreased by 2 is 4, find the number.
The cells ____ and shrivel up
1. Arc QR = Arc RS = 2. Find x and y -- if your answer is not a whole number, round to the tenths!
In how many ways can a person order one ice cream cone with 3 different flavors of ice cream if there are 14 flavors to choose from and it matters to the person
In the diagram of a gate, the horizontal bars are parallel and the vertical bars are parallel. Find x and y. Complete the explanation Indicating which postulate
a service station on the interstate changes $2.29 per gallon of gasoline and $1.89 per quart for oil. What would be a recourable amount to pay for 10 gallons of
Help with is ixl please