dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Pam is a partner in CRL Brokerage. Her liability is limited to the amount of money she has invested. What type of partner is Pam
can u say me how i can change my name in this app?
IM AM SO CONFUSED Find the solution set. 8x2 - 2x – 1=0 Separate the two values with a comma.
What observations can accurately be made about population distribution in the Roman Empire? Check all that apply.
4. Given the perimeter find the missing side.
by how much is the weight of body less on the moon surface than on earth surface why​
What is the period? Blank seconds.
If both buyers and sellers expect the price of a commodity to fall in the​ future, it is likely that the market clearing price​ ________ and the equilibrium qua
Research has found that securely attached infants are more likely to be ______ attached relationship partners.
La organización política de los mayas reunió el mandato en un solo gobernante, cuyo poder procedía directamente de los dioses, a través de los mensajes que, con