taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Several months ago, Ayers Industries Inc. experienced a hazardous materials spill at one of its plants. As a result, the Environmental Protection Agency (EPA) f
Select all that apply. The lowest frequency that humans can hear is approximately 60 Hz 40 Hz 20 Hz 10 Hz
B=-1,m = 1.5 equation of the line with the given slope and y-intercept
Which sentence correctly uses commas correctly My cat, who sleeps all day, likes to romp and play in the middle of the nightWe took several, Beautiful, nature
What are some goods slogans on 'Save Public Property'?
What fraction is greater than C on the given number line above? 1 1/3 2 2/5 3 1/4 4 1/5
The skin is____ to the bones
The sacrifices made by societies in order to engage in military spending represent the nominal costs of military spending. the opportunity costs of military spe
Can some plz help me
why do artists make memeorials