ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

what are the two types of vertical spacing for paragraphs
which of the following is not a base a)orange b)shampoo c)toothpaste c)bleach
BRAINLIESTTT ASAP!! 1. Which of the following is a part of both geocentric model and heliocentric model? Earth is the center of the solar system. The sun is t
how do i turn 5 into a fraction
How does material move from the respiratory system to the circulatory system? apex?
Fiona is serving iced tea and lemonade at a picnic. She has only 44 cups in which to serve the drinks. If x represents the number of glasses of iced tea and y r
A rectangle garden has a length of 12 feet. you need 36 feet of fencing to enclose the garden. what is the width of the garden ? Explain how you found your answ
How many moles of magnesium hydroxide are needed to produce 74.7 milliliters of water, if the density of water is 0.987 g/ml? show all steps of your calculation
Which Is the equation of a circle with a radius of 2 and it's center at (-4,3)?
When was Franklin Roosevelt was first elected?