Abigale2006 Abigale2006
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

One grade of tea costing $3.20 per pound is mixed with another grade costing $2 per pound to
make 20 lbs of a blend that will sell for $2.72 per pound. How much of the $2 tea is needed?

Respuesta :

amyahamilton84 amyahamilton84
  • 03-11-2020

Answer:

12 of $3.2 grade is needed

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Simple answer plz N.o. l.i.n.k.s pretty please
Which of the following occurs during meiosis II? A) the separation of sister chromatids B) the formation of two diploid daughter cells C) crossing over of homol
1. How did the Whigs and Democrats stay in power leading up to the election of 1848? * Proslavery Stance Antislavery Stance Avoiding the Question Talking in cir
Create a blog of how I prepared to clim mount everest writing ?
amount of pressure of liquid increases with ?​
ausbin decides to use khan academy
I’m so lost guys lol send help
What type of transport was shown in the second animation? A. active transport with the help of transport proteins B. passive transport by simple diffusion acros
Solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary.
i am indian jai hind?​