tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

You want to know if the temperature of water affects how quickly a cube of sugar will dissolve, or seem to disappear, into the water. In a controlled experiment
Please help me on this I have been on it for 1 hour
Colleen Matthews had just turned 22 when her hard work finally started to pay off. Six months earlier Colleen graduated from a state university with a master’s
what are different perspectives on the issue about water consumption
meaning of detected In english​
If two angles are complementary, and one angles measures 36 degrees, what is the measure of the other angle?
tell whether x and y are proportional x 2,4,6,8, y 18,20,22,24
please urgent please beg
List all the biotic and abiotic factors in figure 4 ​
WILL GIVE BRAINLIEST!! Calculate: (2^5x5^22-2x5^21)/(25^10)