Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Write a real world scenario that matches the following equation. 15+3h=30 Then solve for the equation

Respuesta :

DanielTako
DanielTako DanielTako
  • 03-10-2016
Bowling costs 15 dollars per person and 3 is amount of money per game it cost to play. If you play 5 games then you pay a total of 30 dollars. 
Answer Link

Otras preguntas

which substance cannot be broken down by a chemical change? 1) ammonia 2) ethanol 3) propanol 4) zirconium
which is the better buy 1 liter of soda for $1 or 1 gallon of soda for $4
What were the two main compromises of the constitutional convention and how did they affect the government
At the middle school graduation dance,the DJ played 12 slow dances,which was equal to the quotient of the number of fast dances and 2
order from least to greatest 0.6 4/5 0.75
how to write 2000 using exponents
what new skill made agriculture possible
Tundra receives very little rainfall. Could tundra accurately be called a frozen desert?
The earths diameter through the equator is about 8000 miles. What is the earths estimated diameter written as a whole number multiplied by a power of ten
Jill earns $15 per hour babysitting plus a transportation fee of $5 per job. Write a formula for E, Jill's earnings per babysitting job, in terms of h, the numb