abui25413 abui25413
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1) Which ratio is expressed as a unit rate?
A) 15 miles/5gal
B) $8.00/hr
C) 120min/3hr
D) $4.00/per package

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Expressing something by a unit rate means to express a value per single item. Hence, only D fits (per package, meaning per 1 package.)

Hope this helped!

Answer Link
ykhalaf54
ykhalaf54 ykhalaf54
  • 19-01-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

per package, meaning per 1 package.

Answer Link

Otras preguntas

Goods are..... A. Intangible products that you pay a fee for B. Physical products produced to meet needs and wants. C. Things that we like
help me please and I'll help you back​
How long is the Cenozoic era compared with Earth’s entire history? a. Less than 2% of Earth's history b. About one quarter (25%) of Earth's history c. More than
PLLLEASEEEEEE IM BEGGGING SOMEONE PLEASEEEEW PLEASEEEEEE I NEEED HELPPPPP PLEASEEEEE SOMEONE ​
A book with a mass of 1.53 kg is lifted from the ground to a height of 4.0 meters. The increase in the book’s gravitational potential energy is approximately a
Mary makes 10 pies and 20 cakes a day and her opportunity cost of producing a cake is 2 pies. Tim makes 20 pies and 10 cakes a day and his opportunity cost of
A population of 950 bacteria grows continuously at a rate of 4.75% per day. Write an exponential function, N (t ), that represents the bacterial population afte
find acute angle between the line 2x+4y=7 and x+2y=5
Whether you think it is a good solution or not? Explain why​
3x-12/x^2+10x+24 ÷ x^2-16/x^2+6x.​