americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

Describe the conversions between potential and kinetic energy that occur when you shoot a basketball at a basket
What NOT a big concern when driving on country roads?
Why did the Mongols move west and south across the steppes? A. Waterways were available in that direction, but not in other directions. B. They wanted to avo
how do you solve the problem 4n-21=n and give me the answer. thanks for your help
right triangle has an angle whose measure is 35 degrees what is the measure of the third angle in Triangle
Making a good first impression on potential employers is essential to securing employment. Please select the best answer from the choices provided T F
WAYS THAT HUMAN VIOLATIONS INFLUENCES INDIVIDUALS GROUP AND BROADER SOUTH AFRICAN COMMUNITY
-3. x>3 what does if equal
1. How were northern lawmakers convinced to allow Missouri into the union as a slave state under the Missouri Compromise? A. Slaves were now taxed as four-fi
1Which sentence does not contain any errors? A. Most people watching the movie will not admit their frightened. B. My mother's appearance on television