doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following measurements are recorded to three significant figures? Select one or more: a)0.003 L b)140 g c)1,610 s d)0.0890 m
Which best explains how the president Celexa justice for the Supreme Court
Plz help ASAP! THANK YOU
Algebra 1. Need help only on question 3! thanks so much!!
In Storms' research on the actor-observer bias, participants observed two people interact. They found the actor made ___________ attributions while the observer
5. How do lichens arrive in a barren landscape, and how do they grow on rock?​
HELP!!!! how many solutions does this linear system have?
During the 11th and 12th centuries, Toledo, Spain was a cultural center for Muslims. Why do many historians believe that this once Islamic town in Spain should
Investment X offers to pay you $3,400 per year for nine years,whereas Investment X offers to pay you $5,400 per year five years. Which of these cash flow stream
In the non-random-mating exercise the percentage and frequency data for the genes were unaffected by the non-random mating. True False