bijq526 bijq526
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $6.00 for 4 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $24.00? Complete the explanation.

Respuesta :

jacksonstader895
jacksonstader895 jacksonstader895
  • 01-12-2020

Answer:

about 19 apples

Step-by-step explanation:

Answer Link
Kylehanks2004 Kylehanks2004
  • 01-12-2020

Answer:

51

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Aside absorbing water and nutrients, what other functions do the roots serve?
Binary equivalent of decimal number 170
can we store electricity from lightning?
What is 4p-13p-p=-150 More 2 step equations. I don't get this one at all
Given the volume of a cube is 8 cubic meters, find the distance from any vertex to the center point inside the cube. (A) 1 m (B) √2 m (C) 2√2 m (D) 2√3 m (E) √3
Why Do We Sweat? Need some help
pls help me with this  11-3 and 11-4 u press the link below
determine the most precise name of the quadrilateral ABCD from the information given. for #13 & #14
biomedical definition
solve for x:    x to the negative 3rd power is equal to 27 over 64