ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what physical property makes metal pots good for cooking?
what are some facts about angiosperms
What was a common problem in feudal society that the Church tried to stop during holy days and seasons?.
Senator Jon Tester of Montana was reelected in 2012. If he decides to run again when his current term expires, in what year will the election occur?
how does deforestation affect the patterns of river flow
What date was the first recorded Valentine card sent?
How do you find the answer to 6*3pi but in pi form?
What shape is number : 3, 4, and 7
How many solutions are there to the following system of equations? 4x – 14y = 6 –2x + 7y = –3 A. 1 B. 2 C. infinitely many D. 0
I was the MVP of Super Bowl XLI. I attended the University of Tennessee and play the position of quarterback. Who am I?