rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Jamal is making two paintings using canvases that are similar rectangles. The length of the smaller canvas is 3 ft and the width is 5 ft. What is the length of
An oxygen molecule contains a double bond because the two atoms of oxygen share a total of (1) 1 electron (3) 3 electrons (2) 2 electrons (4) 4 electrons
What is the solution of -14+x=23
The slope of a line parallel to the graph of 4x-5y=12
A circular lid has a diameter of 12 inches. What is the exact area of the lid? A. 6π square inches B. 12π square inches C. 24π square inches D. 36π square i
which words suffix has been added incorectly? A. cropped B. forgoten C.. funny D. getting
Which characteristic is a property of molecular substances? (1) good heat conductivity(2) good electrical conductivity(3) low melting point(4) high melting poin
what is the name of the large inland body of water bordered by Iran, Azerbaijan , Russia , Kazakhstan , and Turkmenistan
Andy solves problems 74 to 125 inclusive in a Math exercise. How many problems does he solve? a. 53 b. 52 c. 51 d. 50 e. 49
Please solve this proportion with steps (I'm stuck) (9x+6)/18= (20x+4)/3x