cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what 3/8 divided by 48
name a pair of fractions that use the least common denominator and are equivalent to 9/10 + 5/6
What is an endothermic reaction?
what is lithosphere state of matter
A store sold 6 fruit trees five of the trees were apple trees what fraction of the trees were Apple trees?
When a pitcher is holding a baseball, the ball has ______ energy. nuclear heat potential kinetic
What is language? Answer in complete sentences.
Membrane-bound organelles are not found in the cells of
The metric unit of force is the
Solve for x. 0.5x + 78.2 = 287