tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

How did you first hear about the Dashain festival?​
helppp i give brainliest if you are right !​
If you look up a phone number to the local theater and are unable to write it down or rehearse it, how long do you have before this information fades from your
helpppppppppppppp meeeeeeeeeeeeeeeeeee
PromptYou have been working through a lot of material that includes sorting grammatically correct and incorrect sentences. Directions: Take a look at the senten
Which equations will 2 를 make true? Select all the correct choices. О А 7 20 + 11 19 20 B. 3 10 3 15 ОС. C. 1 - 2 = D. 1 10 D. E 9 20 20
A straight line passes through the points P (1, 2) and Q (5, - 14). What is the gradient of the the line PQ? A - ¼B ¼C 4D - 4​
3. Tickets to a show cost $5.50 for adults and 54.25 for students. A family is purchasing2 adult tickets and 3 student tickets.
A performer expects to sell 5,000 tickets for an upcoming concert. They plan to make a total of $311,000 in sales from these tickets. Assume that all tickets ha
For f(x)=-7x -15, find f(x) when x=2. 91 b. -29 a. -22 d. -1