kimtaehyung4 kimtaehyung4
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Eli wanted to order candy online. Company A 2 1/2 pounds of chocolate for $32.50. How much is Company A charging per pound of chocolate?

Respuesta :

Lucccyyyy
Lucccyyyy Lucccyyyy
  • 03-12-2020

Answer: Company A is charging $13 per pound of chocolate

Step-by-step explanation:

32.5/2.5=13= 1 pound

Check:

13*2.5=$32.5

Answer Link

Otras preguntas

Help me Plzcan you solve the upper photo for me​
In Florida can you be jailed for a first-time DUI offense?
in which group does each element have a total of four electrons in the outermost principal energy level
which expression is equivalent to 2/5(4x+9)
Jamal bought 2 pounds of red apples and 3.2 pounds of green apples from a grocery store, where both kinds of apples are $1.65 a pound. How much did Jamal spend
PLEASE HELP ME!!!! I CANT DO THIS!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!! Divide 27x^3 − 72x^2 + 36x by 9x. A. 3x^2 − 8x + 4 B. 3x^2 + 8x − 4 C. 3x^3 − 8x + 4 D. 3x
Red flowered snapdragons are crossed with white flowered, producing all pink snapdragons in the F1. What would you expect if you crossed red with red? Select
Jill wrote the number 40 if her rule is add 7 whats is the fourth nymber in jills pattern how many can you check you answer
21. How can Natalie strengthen the parent-child bond while feeding her new baby?A Ask another family member to feed the new baby.B. Hold the baby and feed him/h
Jariah volunteers at the hospital during the week. She volunteers 3 hours on monday and thursday, 4 hours on saturday and sunday, and 2 hours on tuesday. How ma