Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

describe how the numerators are related and how the denominators are related in 1/3 = 2/6
The measure of one angle of a right angle is 34 what is the measurement of the third angle?
What division problem is being modeled?
Carla bought a digital camera that cost $91.98. She also bought 2 identical memory cards and a camera case. The camera cost 6 times as much as the case. She pai
How is the standard deviation of the sample mean changed when the sample size is increased from?
DOES ANYONE KNOW ASL?? 1) which one is not a palm orientation used in ASL? A)forward b)backward c)horizontal d) palm toward palm 2) which sign has a palm toward
what is the base plan for the set of stacked cubes
Which muscles are strengthened the most by swimming? A.) los músculos del abdomen B.) los músculos de las piernas C.) los músculos de las pantorrillas D.) los m
How do i solve 4x-y=6 3x-2y=21
how does the cell wall protect a plant cell?