petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Which polynomial function has a leading coefficent of 3 and roots -4,i, and 2 wit multiplicity 1
Find the area of the shape shown below using the screenshot I took
What is the reciprocal of (13xz)/(31zy)?
Solve the following problems. Ginny Jones receives $624 gross salary biweekly. Her income tax rate is 14%. Her group health plan contribution is $4.25 per pay p
Which of the following set of quantum numbers (ordered n, ℓ, mℓ, ms) are possible for an electron in an atom? Check all that apply. View Available Hint(s) Hint
convert 6.35 grams of aluminum sulfate to moles​
How can you calculate the volume of a cylinder? Please help!
Other things held constant, the more debt a firm uses, the lower its profit margin will be. a. true b. false
A 15-acre plot of land sold for $3000 an acre. what is the cost of the deed stamp tax on this property?
What number is equivalent to |−27| ? Question 3 options: a 27 -b 27 c 127 d − 127