jayjay4506 jayjay4506
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 juice boxes cost $4.20 how much would fifteen juice boxes boxes cost

Respuesta :

abiolataiwo2015
abiolataiwo2015 abiolataiwo2015
  • 04-01-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

Calculation for how much would fifteen juice boxes cost

Cost of fifteen juice boxes=15/12=x/$4.20

Cost of fifteen juice boxes=x=15*$4.20/12

Hence,

x=63/12

x=$5.25

Therefore the amount that the fifteen juice boxes would cost is $5.25

Answer Link
mmlehmann78
mmlehmann78 mmlehmann78
  • 08-01-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

First, we need to divide $4.20 by 12.

4.20 / 12 = 0.35

We now know that a juice box costs $0.35.

Now, multiply $0.35 by 15.

0.35 * 15 = 5.25

So the answer is $5.25.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

who had one term in office and caused a split the republican party
Gina paid $129 for a bicycle that was on sale for 75% of its original price. What was the original price of the bicycle
how many times can 5 go into 1620
What was the significance of the Bronze Age?
Which scientific term is defined as "the ability to use an applied force in order to move an object"? A.work B.motion C.kinetics D.energy
which policies would have received the most support from georgia's "malcontents"? a) policies that would allow trade with the spanish in st. augustine. b) polic
what is greater 0.83 or 8.3
how was job specialization linked to the emergence of social classes?
how to round 0.64 to the greatest nonzero place
In 1679, New Hampshire was established as a _______ colony.