rshelly14033
rshelly14033 rshelly14033
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy

Respuesta :

donovannnnn donovannnnn
  • 04-01-2021
second one, please mark branliest
Answer Link

Otras preguntas

Is every prime number a natural number?
What was “Bleeding Kansas"?
If a mineral has a mass of 20 and a volume of 4, What is its density?
Europe currently enjoys a very high standard of living because: O A. it has more colonies than other regions of the world. O B. it has more available petroleum
Which philosophy of art looks for the use of signs and symbols in art work? * 1. semiotic 2. formalism 3. expressionism 4. mimetic
How long is the Cenozoic era compared with Earth’s entire history? a. Less than 2% of Earth's history b. About one quarter (25%) of Earth's history c. More than
Jack takes a ride from a taxi company that charges $5 for the first mile and $1.25 for each additional mile. Jack has $12. How many miles can Jack’s taxi ride b
A dealer persuades a customer to buy a new car by reducing the price to well below that of his competitors. Once the customer has agreed to buy the car, the ter
What is the answer to ? 6y-15=9y=24
Which of the leaders was supported by the American government during the late 1950s and early 1960s?