rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Mr. O. ran the Disney Marathon in 2 hours 18 minutes. Remember a marathon is 26.2 miles. Show that at least twice he had to be running at a rate of 11 miles per
VOLLEYBALL. MY VOLLEYBALL PLAYERS THIS QUESTION IS FOR YOU. What are 5 best ways to encourage teamwork
What is the number of particles in 15.0 g of H2O?
A rower in a boat pushes the water using an oar. What are the forces in the force pair for this example? A. the force the oar applies to the rower the force the
the sides of a rectangle are -5x+ 10 and x-4. Write an expression for its perimeter
how do you simplify a fraction with an even numerator but an uneven denominator?
farmer johnson is planting a garden in the park. he has a square garden bed that is 21 feet long. He divides the bed into squares for vegetables. The squares ar
Select three sentences from the passage that support the author’s claim that waste is growing concern. A. Biomass can be converted to other useable forms of ene
what is the purpose of relying on our energy resources?
Escribe un párrafo sobre los quehaceres que tu haces en tu casa y tu comunidad. Incluye lo siguiente: 1. ¿Qué quehaceres haces? 2. ¿Quién hace otros quehaceres