msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

A vehicle purchased for $ 27500 depreciates at a constant rate of 6 %. Determine the approximate value of the vehicle 15 years after purchase.
A function is responsible for aligning products and services to customer needs. Which function is driving this alignment
Plant cells have large central ______ where water, salts, and sugars are stored and where materials are broken down and recycled with enzymes similar to lysosom
How is the expression 2(x-1) is equal to the expression 2x+3(2x-3)-6x +7
Which equation would best help solve the following problem? Jenna hits a tennis ball with an initial vertical velocity of 15 m/s. When she hits the ball, it is
The absence of probable cause can lead to evidence being inadmissible in court. What other consequence can arise from probable cause not being present during an
Order these numbers from least to greatest. 4.5, 4.15, 3.814, 4.1052
kellis pays 66 and $0.75 for three shirts find the unit cost​
What are the coordinates of point A? O (-2, -6) O (-6, -2) O (-6, -3) O (-3, -6)
The principle that serves as the basis for democracy and allows people to have a hand in the rules that govern them is known as ______.