sweetfrogg
sweetfrogg sweetfrogg
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)

Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98
Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18

a
Choice A

b
Choice B

c
The unit rates are equal.

d
The unit rates cannot be determined.

Respuesta :

juliepie1226 juliepie1226
  • 04-01-2021
Choice b

Just divide $/ounce to get price per ounce
Answer Link

Otras preguntas

write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
which city was located nearest the nile river delta
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer